آسیا عمران خاک لوگو
Asia Omran Khak logo
تگرام آسیا عمران خاک اینستگرام آسیا عمران خاک اینستگرام آسیا عمران خاک آسیا عمران خاک در آپارات
فیلم ها

پروژه واقع در خیابان مطهری

بخشی از عملیات حفاری جهت نیل گذاری

درباره ما

مأموریت

شرکت آسیا عمران خاک در از بدو تاسیس اقدام به مشاوره، نظارت، طراحی و اجرای انواع دیوار حائل ها پرداخته است. این دیوارها شامل دیوارهای حائل بتنی طره ای، وزنی – طره ای و وزنی نیز می باشد. دیگر دیوارهایی که این شرکت خدمات فوق را برای آنها انجام می دهد، مختصرا در ذیل شرح می شود.


خاک مسلح

از جملۀ این دیوارها، دیوارهای موسوم به خاک مسلح با نام های اصلی Mechanically Stabilized Earth Wall (با نام مخفف MSEW) و Reinforced Soil Slopes (با نام مخفف RSS) از زمرۀ این دیوارها هستند. دیوارهای MSEW و RSS هر چند در مبانی طراحی یکسان هستند، اما تفاوت هایی ساختاری با هم دارند. دیوارهای RSS معمولا شیبی کمتر از 70 درجه داشته و ارتفاع آن نیز معمولا کمتر از 6 متر در نظر گرفته می شود، اما دیوارهای MSEW می تواند شیبی 90 درجه داشته باشد، و ارتفاع آن تا 30 متر نیز می تواند باشد. خاکریز RSS می تواند ساختاری چسبنده داشته باشد اما خاکریز MSEW معمولا ساختاری دانه ای دارد. این شرکت انواع خدمات مهندسی در حوزۀ دیوارهای MSEW و RSS را به کارفرمایان محترم ارائه می دهد.


نیلینگ

دیوارهای میخ کوبی شده یا همان Soil Nail Wall از دیگر دیوارهایی است که شرکت آسیا عمران خاک، انواع خدمات مشاوره، نظارت، طراحی و اجرا را در این حوزه ارائه می دهد. این روش که به نیلینگ مشهور است، به طور گسترده در ایران به خصوص در سال های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است. این روش به علت هزینه نسبی بسیار کمتر نسبت به سایر روش ها و صرفه جویی هر چه بیشتر مورد علاقۀ کارفرمایان می باشد. این روش نو در گود برداری باعث می شود که هزینه های پایدارسازی گود به میزان قابل توجهی پایین آمده و یک کالای ساختمانی با هزینه تمام شده پایین تر تولید شده و با بهای کمتر به دست مصرف کننده برسد که خود این امر باعث رونق بیشتر کسب و کار در صنعت ساختمان گردد.

روش های جایگزین نیلینگ یا هزینۀ چند برابری نسبت به این روش دارند یا دارای صعوبت اجرا و عدم دقت اجرایی نهایی هستند. به طور خاص چنانچه از سازۀ خرپایی به جای نیلینگ استفاده شود به طور میانگین هزینه های پایدارسازی گود 5 برابر می گردد. همین طور چنانچه از روش سنتی Top-Down استفاده گردد معمولا اجرای اسکلت نهایی دچار ناشاقولی ها و عدم دقت در اجرا می گردد که خصوصا این مسئله منجر به آسیب پذیر بودن اسکلت هنگام زلزله می شود. اما با نیلینگ با فراهم آوردن یک بستر باز می توان به راحتی هر گونه تمهیدی در ساخت ساختمان انجام داد. فی المثل چنانچه نیاز به آب بندی زیر فونداسیون باشد به راحتی قابل انجام است.


انکراژ

دیوارهای مهار شده یا همان Ground Anchor Wall که به لحاظ ظاهری شبیه روش نیلینگ است از دیگر فعالیت های این شرکت است.این روش که به انکراژ مشهور است از لحاظ طراحی و اجرا با نیلینگ تفاوت دارد اما سطح تمام شده آن مانند سطح تمام شده نیلینگ است. این روش معمولا در گودهایی انجام می گردد که مجاور ساختمان یا تاسیساتی هستند که نباید جابجایی قابل ملاحظه ای در هنگام پایدارسازی و بعد از آن داشته باشند. این امر با پس تنیده کردن مهارهای جاگذاری شده در خاک انجام می گردد. استفاده از فولادهای با مقاومت بالا که مقاومتی 6 تا 8 برابر مقاومت فولادهای معمولی را دارند، یکی از از مزایای این روش نسبت به روش های جایگزین است زیرا این مسئله می تواند حجم فولاد مصرفی را به میزان معتنا بهی کاهش دهد. باید توجه داشت پدیدۀ Relaxation در این روش می تواند 2 تا 4 درصد نیروی قفل شده را کاهش دهد.


ریز شمع

طراحی و اجرای ریز شمع (Micro Pile) از دیگر خدمات این شرکت است. ریز شمع معمولا جایگزینی برای شمع بالخصوص شمع ها کوبشی می باشد. ریز شمع ها از دو جهت دسته بندی می گردند. یکی از جهت فلسفۀ رفتاری و نوع طراحی و دیگری از لحاظ شیوۀ تزریق. ریز شمع ها از نوع رفتار در طراحی به دو گونه کلی تقسیم می گردند. اول اینکه شمع به عنوان بالا برنده خصوصیات ژئومکانیکی خاک در تحکیم بستر مورد استفاده قرار می گیرد. دوم اینکه ریز شمع به عنوان یک عضو سازه ای دارای ظرفیت برشی، فشاری و کششی در نظر گرفته می شود.

اما از لحاظ نوع تزریق به چهار تیپ تقسیم می شود. تیپ A که فشار تزریق در حد فشار ثقلی است. تیپ B فشاری بین نیم تا یک مگاپاسکال دارد. تیپ C پس از 15 تا 25 دقیقه حداقل فشاری برابر یک مگاپاسکال خواهد داشت. تیپ D فشاری بین دو تا هشت مگا پاسکال خواهد داشت.

طراحی ریز شمع نیز مانند شمع دارای دو وجه است. یکی برآورد ظرفیت باربری ژئوتکنیکی با تخمین مقاومت باند و وضعیت تنش و دیگری باربری سازه ای و سختی که به مقطع میکروپایل بستگی دارد.


سازه نگهبان خرپایی

سازۀ نگهبان به صورت خرپایی از دیگر زمینه هایی است، که این شرکت انواع خدمات مهندسی را برای آن تعریف کرده است. هر چند سازۀ نگهبان خرپایی به علت اتلاف زیادی از مصالح و منابع روشی مناسب به خصوص در شرایط کنونی اقتصادی ایران نمی باشد، اما ممکن است بعضی کارفرمایان به علت عدم رضایت ملک مجاور جهت نیلینگ یا انکراژ مجبور به انتخالب این روش گردند. نکته ای که اشارۀ آن در این مطلب خالی از لطف نیست، این است که بسیار شایسته است، که همشهریان محترم و هم وطنان عزیز نسبت به نیلینگ یا انکراژ شدن زیر ساختمان خود دید درستی داشته باشند. متاسفانه در سال های اخیر بعضی از وکلای سود جو با نیت های سوداگرانه و برای گرفتن حق الوکاله های نجومی، اقدام به تبلیغات منفی دربارۀ نیلینگ نموده اند و همشهریان محترم را به عدم رضایت در مورد نیلینگ و انکراژ برای پایدارسازی گود تشویق نموده اند.

خاطر نشان می گردد که نیلینگ و انکراژ زیر هر ساختمان باعث مسلح شدن خاک بستر زیر فونداسیون ملک مجاور گردیده و می تواند از نشست فونداسیون هنگام حوادث غیر مترقبه ای چون بالا آمدن سطح آب زیر زمینی و زلزله جلوگیری کند. همچنین اگر ملک مجاور خود زمانی بخواهد گود برداری عمیق کند دو نفع را از نیلینگ و انکراژ می برد. اول اینکه چون ساختمان کناری قبلا نیلینگ کرده و دیوار حائل خود را بنا نموده لذا هزینه هنگفت پایدارسازی برای آن وجه گود صفر می گردد. از سوی دیگر چون میلگرد ها و تسلیح های نیلینگ یا انکراژ در زمین وی باقیمانده، مبلغ قابل توجهی را می تواند به عنوان ضایعات حاصل کند. از طرف دیگر با توجه به قدیمی بودن روش های جایگزین چنانچه سازنده بخواهد از روش های دیگر استفاده کند ممکن است ساختمان ملک مجاور دچار ترک گردد، اما چنانچه از نیلینگ استفاده شود با یک طراحی و اجرای درست احتمال آن به صفر می رسد. مسئله دیگر این است که همشهریان گرامی توجه داشته باشند با توجه به وضعیت موجود اقتصادی و شرایط تحریم و رکود، با رضایت دادن برای نیلینگ و انکراژ صنعت ساختمان را در تحقق اقتصادی بالنده کمک نمایند. با همۀ این تفاسیر این شرکت خدمات طراحی، مشاوره، نظارت و اجرای پایدارسازی گود با روش سازه خرپایی را برای کارفرمایان ارائه می دهد.


اهداف اصلی شرکت


رضایت و آرامش خاطر کارفرما

رضایت و آرامش خاطر کارفرما

قیمت مناسب

قیمت مناسب

ایمنی

ایمنی در طرح و اجرا


021 40882055  -  021 40882791

0912 5440131  -  0912 6149364

تهران - ابتدای خیابان مطهری - نبش کوچه سربداران - پلاک 39

Powered by IT department of AsiaOmranKhak Company