آسیا عمران خاک لوگو
Asia Omran Khak logo
تگرام آسیا عمران خاک اینستگرام آسیا عمران خاک اینستگرام آسیا عمران خاک آسیا عمران خاک در آپارات
فیلم ها

پروژه واقع در خیابان مطهری

بخشی از عملیات حفاری جهت نیل گذاری

مقالات

حالت های خرابی شمع ها در زلزله چیست؟

با مشاهدة شمع‌هاي آسيب ديده در حين زلزله‌ها مي‌توان مكانيسم‌ها و حالت‌هاي مختلف خرابي شمع‌ها را بصورت زیر طبقه‌بندي كرد. لازم به ذكر است كه خرابي شمع به صورت كمبود ظرفيت سازه‌اي شمع و يا کمبود ظرفيت انتقال بار خاك – شمع تعريف مي‌شود (شکل 1). اين حالت‌ها عبارتند از:

⦁ كاهش اثر تكيه‌گاه جانبي شمع بر اثر روانگرايي خاك‌هاي دانه‌اي و يا نرمشدگي كرنشی در خاك‌هاي چسبنده در نزديكي سر شمع. اين كاهش وقتي با نيروهاي اينرسي بزرگ سازه‌اي تركيب مي‌شود، تغيير مکان و كرنش‌هاي خمشي بزرگی را در نزديكي سر شمع ايجاد كرده و در نهايت سبب خرابي شمع بخصوص در محل اتصال شمع به كلاهك مي‌شود.

⦁ يكي از خطرات معمول روانگرايي، ناشي از اعمال بارگذاري‌ها و يا جابجايي‌هاي بزرگ بر شمع قرار گرفته روی يك لايةخاك غير روانگرا با انتشار افقی زياد، که روی یک لاية روانگرا قرار گرفته، می باشد. كه اغلب خرابي‌هاي وسيعي را در شمع‌ها ايجاد مي‌كند.


حالتهای خرابی فونداسيون گروه شمع تحت نيروی زلزله

شکل1: حالتهای خرابی فونداسيون گروه شمع تحت نيروی زلزله


⦁ در هنگام روانگرايي، سست شدن خاك سبب كاهش ظرفيت باربري شمع مي‌شود. اين كاهش ظرفيت در تركيب با مد دورانی (Rocking mode) ناشي از نيروهاي اينرسي سازه‌اي، سبب نشست، گسيختگي ناشي از اثر سوراخ شوندگي و يا گسيختگي كششي مي‌شود.

⦁ كرنش‌هاي ايجاد شده در اندركنش بين لايه‌هاي خاك با اختلاف امپدانس (Impedance) زياد كه اين اختلاف مي‌تواند ناشي از قرارگيري لايه‌هاي نرم و سخت در كنار هم و يا سست شدن تحت اثر روانگرايي و يا تغيير شكل زياد تحت بار زلزله باشد.

⦁ ناكافي بودن اتصال سازه‌اي در تماس شمع و كلاهك نيز سبب گسيختگي برشي در سر شمع میشود.


اهداف اصلی شرکت


رضایت و آرامش خاطر کارفرما

رضایت و آرامش خاطر کارفرما

قیمت مناسب

قیمت مناسب

ایمنی

ایمنی در طرح و اجرا


021 40882055  -  021 40882791

0912 5440131  -  0912 6149364

تهران - ابتدای خیابان مطهری - نبش کوچه سربداران - پلاک 39

Powered by IT department of AsiaOmranKhak Company